Co trzeba wiedzieć o pracy w przestrzeniach zamkniętych?
Znajomość i wdrażanie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy to obowiązek każdego pracodawcy. W zależności od charakteru prac oraz miejsca, w którym są wykonywane, konieczne jest wprowadzenie innych środków bezpieczeństwa. W dzisiejszym wpisie skupimy się na pracy w przestrzeniach zamkniętych. Czym się charakteryzują, jakie zagrożenia im towarzyszą i w jaki sposób skutecznie im zapobiegać?
Czym właściwie są przestrzenie zamknięte?
Zastanawiając się nad tym, jakie zagrożenia mogą wynikać z pracy w terenie, wiele osób z pewnością wymieni mycie okien na wysokości czy inne roboty, które wiążą się z przebywaniem na dużej wysokości czy z działaniem niekorzystnych substancji. Warto jednak pamiętać, że przestrzenie zamknięte również wiążą się z pewnymi zagrożeniami. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że towarzyszą im ograniczone możliwości wejścia i wyjścia, a do tego ograniczona wentylacja naturalna. W związku z tym ludzie nie powinni w nich ciągle przebywać. Do takich przestrzeni zaliczamy na przykład:
- studnie,
- studzienki,
- kanały ściekowe i burzowe,
- urządzenia i tunele technologiczne,
- rurociągi,
- kotły,
- zbiorniki produkcyjne.
Szczególnie niebezpiecznymi przestrzeniami zamkniętymi są osadniki, kraty, otwarte komory fermentacyjne czy różnego rodzaju otwarte obiekty technologiczne.
Jak zapewnić bezpieczne warunki pracy w przestrzeniach zamkniętych?
W związku z szeregiem zagrożeń, które wiążą się z przeprowadzaniem prac w przestrzeniach zamkniętych, należy się do nich odpowiednio przygotować. W zależności od konkretnych warunków przydatny może okazać się na przykład sprzęt ochronny dróg oddechowych dopasowany do rodzaju występującej atmosfery. Nie sposób nie wspomnieć też o systemach stałej asekuracji, czyli hełmie, szelkach czy lince bezpieczeństwa.
Oprócz tego miejsca niebezpieczne powinny być skutecznie wygrodzone. Oczywistym jest też fakt, że prace w przestrzeniach zamkniętych powinny być przeprowadzane wyłącznie pod nadzorem kompetentnych osób, które mają stosowne kwalifikacje i wiedzą, jakie działania wdrożyć na wypadek sytuacji nadzwyczajnych.