Jak malować konstrukcje stalowe?
Konstrukcje stalowe są narażone na szkodliwe działanie wielu czynników atmosferycznych, na przykład opadów deszczu i śniegu, zmian temperatur czy skoków ciśnienia. Ich skutkiem mogą być różnego rodzaju uszkodzenia, na przykład korozje. Aby wydłużyć ich żywotność, a także zwiększyć bezpieczeństwo warto je zabezpieczyć przed rozpoczęciem użytkowania. Mowa tutaj przede wszystkim o zastosowaniu farby antykorozyjnej. Jak wybrać farbę i jak malować konstrukcje stalowe, by zapewnić im skuteczną ochronę?
Jak przygotować konstrukcje stalowe do malowania?
Aby zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed korozją i oddziaływaniem szkodliwych czynników atmosferycznych, należy zastosować specjalną farbę antykorozyjną. Jednak malowanie nie będzie skuteczne, jeżeli powierzchnia nie zostanie wcześniej do niego przygotowana. Bardzo ważne jest oczyszczenie podłoża. Dotyczy to przede wszystkim konstrukcji, które były wcześniej użytkowane i są na nich widoczne ślady korozji.
Należy pozbyć się nie tylko luźnej rdzy (za pomocą szpachelki budowlanej albo gruboziarnistego papieru ściernego), ale w razie potrzeby również łuszczącej się warstwy farby. Kolejną kwestią jest staranne odtłuszczenie stali, co dotyczy również nowych konstrukcji. W innym przypadku malowanie konstrukcji stalowych nie będzie miało sensu, ponieważ farby nie przywierają do tłustych podłoży. W tym celu można zastosować wodę z detergentem, który trzeba obficie spłukać po oczyszczeniu powierzchni.
Jak przebiega malowanie konstrukcji stalowych?
Prace związane z malowaniem konstrukcji stalowych nie są skomplikowane, a odpowiednie przygotowanie podłoża to połowa sukcesu. Należy jednak pamiętać o tym, by przeprowadzać prace w odpowiednich warunkach. Temperatura powinna wynosić nie mniej niż 10°C i nie więcej niż 30°C. Należy również zwrócić uwagę na wilgotność powietrza, która nie powinna przekraczać 80%. Podczas nakładania farby należy kierować się zaleceniami producenta.
Najszybszą metodą nakładania farby jest technika malowania natryskowego, która powoduje, że cząstki farby są rozpraszane strumieniem powietrza pod dużym ciśnieniem. W przypadku niektórych produktów drugą warstwę można nałożyć po kilku godzinach, a w przypadku innych konieczne jest odczekanie 20, a czasami nawet 48 godzin, aby otrzymany efekt był skuteczny.